Nov koncept delovanja naše “UČILNE OKUSOV” v Ljubljani
V Učilni okusov pod Plečnikovimi arkadami osrednje ljubljanske tržnice je nova ponudba pridelkov, izdelkov in spominkov kmetijskih zadrug, članic Zadružne zveze Slovenije in zadružnih podjetij. Vrata prenovljene Učilne okusov sta odprla predsednik Zadružne zveze Slovenije, Borut Florjančič in dekanja Visoke šola za upravljanje podeželja Grm Novo mesto, izr. prof. dr. Lea-Marija Colarič-Jakše ter predstavila koncept delovanja.
Oba partnerja projekta sta se za sodelovanje odločila zavedajoč se, da le-to prinaša mnoge prednosti. Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije je pojasnil: »Trgovina pri Zmaju« bo več kot le prostor, v katerem bodo Ljubljančani in ostali obiskovalci lahko kupili sveže, domače zadružne izdelke iz celotne Slovenije. Trgovina, lahko bi jo poimenovali tudi predstavitveni prostor, bo namreč prvi primer enotne predstavitve celotne zadružne ponudbe. Kupci bodo tu našli dodano vrednost v vseh pogledih: kakovosti, avtentičnosti, okusov in seveda zadružniškega duha, ki ga vsak izdelek nosi v sebi. In priložnost, da se podrobneje spoznajo, odkrivajo, raziskujejo vse, kar zadruge in zadružna podjetja ponujajo slovenskemu kupcu. Kjer grejo lahko v globino in spoznajo tudi lokalne surovine, ki so jih za skupno predelavo v odlične izdelke njihovih zadrug pridelale družinske kmetije. Lahko pa iz nabora le prepoznajo tisto, kar jim odgovarja. Je torej prostor spoznavanja. Zato bo kot tak zaživel postopoma in tudi v koraku z letnimi časi. Naš namen je tudi opozoriti na nenadomestljivo vlogo zadrug in zadružništva za ohranjanje produktivnega in vitalnega podeželja ter na njihovo vlogo v slovenskem gospodarskem prostoru.«
Tudi Visoka šola za upravljanje podeželja Grm Novo mesto, ki je doslej na isti lokaciji pod Arkadami vodila t.i. Učilno okusov, si s sodelovanjem obeta mnoge prednosti. »Poleg mnogo bogatejše ponudbe in priložnosti za sezonsko obarvane in regijsko specifične doživetvene vsebine, partnerstvo prinaša še eno izredno pomembno novost. Zadružništvo bo postalo tudi pomemben del izobraževalnega procesa; študenti, ki se vpisujejo na Visoko šolo za razvoj podeželja Grm Novo mesto, bodo v okviru predmetov študijskih programov poslušali tudi predmet Zadružništvo, ki ga šola pripravlja v sodelovanju z Zadružno zvezo Slovenije,« je pojasnila dekanja Visoke šole, izr. prof. dr. Lea-Marija Colarič-Jakše in dodala: »Naše študente bomo skupaj z Zadružno zvezo Slovenije izobraževali o pomenu povezovanja, sodelovanja, soustvarjanja in mreženja pri trženju produktov, pomenu skupne, enotne in razpoznavne blagovne znamke ter vlogi lokalnih produktov za kakovostno življenje in zdravje posameznika. Opolnomočili jih bomo tudi z izzivi, usmerjenimi v robotizacijo, digitalizacijo, sodobne informacijske tehnologije, trajnost, krožno gospodarstvo, podnebne spremembe in drugo.«
V ponudbi Trgovine pri Zmaju so zbrani izdelki petnajstih zadrug, vključno z zadružnimi vinskimi kletmi ter dveh zadružnih podjetij. Ponudba obsega jajca, mlečne izdelke (jogurti, sir, maslo), velik nabor mesnin, olja, sveže sadje in zelenjavo, pa tudi izdelke iz sadja (marmelade, sokovi …), semena in izdelke iz oljnic, velik nabor zadružnih vin, žganja in likerjev ter tudi osnovne surovine, kot so žita in moka. Zadruge se predstavljajo tudi z lesenimi izdelki. Poleg obogatene ponudbe izdelkov v Trgovini pri Zmaju bodo v prihodnosti zaživeli tudi izobraževalni dogodki. Posebnosti naših regij in ponudbe zadrug so pravzaprav brezmejne; posebnosti tradicij, obrtniških navad, pa tudi lokalni običaji in seveda recepture, kulinarične skrivnosti bodo prebivalcem in obiskovalcem prestolnice razkrite oziroma predstavljene v trgovini.